Väe- ja Mõnuvõimlus

Tervislik liikumine üks tervisliku eluviisi alussammastest, mis tagab meile mitte ainult loomuliku vere ja lümfi (mikro)tsirkulatsiooni (ja seekaudu ainevahetuse), vaid harmonseerib ka meie kehaenergiad.

Olen viimase 15 aastaga enda jaoks välja töötanud pehme liikumisvormi nimega "Väe-ja mõnuvõimlus", kaasates sellesse mõnukamaid harjutusi (ja neid ka ise juurde luues) üle kogu maailma. See võimlus on nii kerge, et sobib suurepäraselt ka eakatele.

Selleni jõudmisel on kolm tasandit:

1. Mehaaniline - omandatakse harjutuse väline joonis, kasutades selleks peegli ja treeneri abi. Sellesse staadiumi ei tohiks aga pidama jääda, sest siin alles puudub energeetiline kontakt oma kehaga ja liikumine jääb "väliseks", võõrandunuks ega sünnita sügavamat motiivi jätkata.

2. Sätitakse see harjutus "oma keha järgi" nii, et see oleks võimalikult mõnus, nii et "tahakski jääda seda tegema" - juhindudes seesmistest kehaaistingutest.

3. "Unustatakse" end seda harjutust tegema kasvavas naudingus, sellega samastudes, st ise "harjutuseks muutudes".

Harjutusi on praegu ümmarguselt 6 liiki - aeroobika (hoogsad painutused-viibutused); staatilised venitused (Yin- ja Yang-jooga sugemetega); "rasked hoidmised" (blanki, chi kun`i, šiva jooga tüüpi), mis tegelikult panevad kehas "energiad käima"; ringutused; spetsiifilised väeharjutused; (enese)massaažid. Seejuures pöörame tähelepanu ka kasvuhormooni stimuleerivatele kiirlihastele. Lisanduda võiksid veel harjutused jõusaalis, aga samuti pehmes aeroobses stiilis - "väikeste raskustega palju kordi" kuni mõnu piirini. Võttes arvesse, et hiina tervisevõimluses tehakse harjutusi "lõdvalt" ehk kõige rohkem 70%-lise võimsusega...

Võimlus on ülekeha - õla- ja puusavöö, jäsemed ning kael (ja pea).

Lisaks liikumisele õpime ka "õigeid" kehavorme - kuidas seista, istuda, kõndida (sh Mõnukõnd), joosta ja isegi lamada.

Meetod täiustub üha subtiilsemate energiate kogemise ja rakendamise (sh klassikalise chi kun`i ja tai chi sugemete) suunas. Essmärgiks on keha "puhtus, kergus ja magusus" ehk "noorusaja energia" ja seda sõltumata vanusest. Kogedes keha kui "Jumala Templit" - kui miskit, milles on "õndsus". Selline kehatunnetus on ka kergeim ja lühim tee Olevikku, Sellesse Hetke! Sest kes tahaks olla kehas, mis on krooniliselt väsinud, tuim ja/või valutav? "Mittekanoonilises" chi kun`is ööldakse selle kohta, et kui harjutus pole "orgastiline", siis ta pole veel õigesti tehtud.. :)

Osaluseks ja õppimiseks võimalikud järgmised vormid:

1. Osalemine võimlusgruppides Jõgevamaal
2. Neti-kursus

Soojalt

Peeter Liiv